Porządne wykonanie fundamentów jest kluczowe przede wszystkim w kontekście trwałości całej budowli. Istnieje wiele czynników, jakie wpływają na jakość fundamentów. Tym samym podczas budowy fundamentów bierze się pod uwagę wielkość budynku, powierzchnię, liczbę kondygnacji, kształt budynku, umiejscowienie filarów, tarasu, komina, garażu.
Prawidłowe wykonanie fundamentów podczas budowy domu
Istotna jest także technologia budowy, rodzaj wykorzystywanych materiałów, rodzaj instalacji grzewczej, a także obecność sieci wodociągowej. Istotne pozostają także warunki gruntowe. To właśnie one w dużej mierze wpływają na kształt oraz kolejność prac w czasie fundamentowania. Jest to kwestia priorytetowa zwłaszcza w przypadku inwestorów, którzy realizują gotowe projekty domów z dostępnych katalogów. W takim sytuacji każdy fundament należy zaprojektować od nowa, aby dostosować go do miejsca, w którym będzie budowany dom. Bez względu na to czy fundamenty będą tworzone z płyty czy też ławy fundamentowej konieczne jest odpowiednie przygotowanie działki i zabezpieczenie placu. Powinien być on ogrodzony, utwardzony, a także wyrównany. Dopiero wówczas można przejść do wylewania fundamentów. Zarówno budowa ławy betonowej jak i stóp fundamentowych rozpoczyna się od wykonania wykopu. Szerokość zależy przede wszystkim od właściwości gruntu. W sytuacji kiedy grunt się zsypuje, wówczas wykop zostaje delikatnie rozszerzony ku górze.
Wówczas można swobodnie użyć drewnianego szalunku. Natomiast jeżeli grunt jest mocno zbity, na przykład z gliny, w takiej sytuacji ściany wykopu pozostają pionowe. Dodatkowo deskowanie nie zawsze jest wówczas konieczne. Natomiast należy ubić dno oraz wyrównać ściany. Po zabezpieczeniu ścian wykonuje się zbrojenie, po którym można przejść do wylewania betonu.